Jump to content
LRforum

Recommended Posts

Lurer på et par tåkelys i støtfangeren foran på defender'n. 

Det finnes en del passelige innfellbare som burde passe bra til en såpass kantete fanger. Da slipper jeg også å ha noe hengende under fangeren - er jo et poeng å ha tåkelysa lavt. Her på finn.no er et eksempel på noen som kan passe. Slike finnes i forskjellige str. og akkurat disse er kanskje i største laget. Her er et tilsvarende og trolig mer passelig alternativ på ebay.

 

men - er det noen spesielle krav til lysbilde på lys som skal fungere som tåkelys? de bør vel ha bra spredning, men ut over det? må det være e-merking på slike lys for at de skal være lovlige?

Edited by Jasswass
Link to post
Share on other sites

§ 28-5.

Lysutstyr som bil kan ha (Bestemmelsene i denne paragraf gjelder ikke for kjøretøy som omfattes av § 28-1) 

KURVE-/TÅKELYS

1.

Bil kan ha to lykter foran som gir hvitt eller gult kurve-/tåkelys.

 

1.1

Lyktene skal tilfredsstille minst ett av følgende krav:

 

a)

Være E-merket med symbolet B i henhold til ECE-reg.nr. 19.

 

b)

Være e-merket med symbolet B i henhold til direktiv 76/762/EØF, eventuelt som endret ved direktiv 87/354/EØF eller direktiv 1999/18/EF.

 

c)

Være godkjent og merket i henhold til annen standard med tilsvarende krav som i alternativ a eller b.

 

1.2

Lyktene skal være montert slik at innstillingen ikke påvirkes av bilens normale bruk og at vibrasjoner ikke oppstår under normale kjøreforhold. Disse krav anses å være oppfylt når man hvor som helst på lykten kan belaste denne med en bakoverrettet kraft parallelt med bilens lengdeakse på 150 N (15,3 kp), og den elastiske bevegelsen ikke over stiger 5 mm. Når kraften opphører, skal lyktene stå i sin opprinnelige stilling.

 

1.3

Lykten skal være plassert slik at høyden fra vegbanen til nederste kant av den lysende flaten er 25 cm eller mer, men øverste kant av den lysende flaten må ikke ligge høyere enn øverste kant av den lysende flaten i nærlyset.

 

1.4

Lyktene skal være plassert slik på hver side at den lysende flates ytterkant er mindre enn 40 cm fra bilens ytterste kant.

 

1.5

Lyktene skal være koplet over egen bryter og slik at de ikke kan lyse uten at parkeringslys, baklys og lys for kjennemerke samtidig er tent.

 

 

 

Oppsumert:

-E-merket

-Minimum 25cm fra asfalt til nedre del av glasset

-Øvre del av glasset må være under øvre del av glasset på nærlys

-Max 40cm fra skjermbredderen til ytterste kant på glasset

   
Link to post
Share on other sites

Se der ja - takk skal du ha.

 

1 time siden, KennethA skrev:

Oppsumert:

-E-merket

-Minimum 25cm fra asfalt til nedre del av glasset

-Øvre del av glasset må være under øvre del av glasset på nærlys

-Max 40cm fra skjermbredderen til ytterste kant på glasset

   

 

Montering og kobling viker jo dermed rimelig kurrant. Bare å finne ei passende lykt med E-merking da egentlig. 

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Lurer litt på om ikke enkelte nyere bilmerker orginalt ikke oppfyller alle disse kravene mht plassering.

Versoen til fruen hadde orginale tåkelys plassert lavere enn lovlig.

Edited by gautes
Link to post
Share on other sites

Mindre enn 25 cm? Skikkelig asfaltsleiker asså.

Sjekka passaten nå og der er det 35cm til nedre kant glass. Defenderen skulle bli omtrent halvmeter'n opp til ev. innfelt lykt i fanger. 

 

2 timer siden, suprlite skrev:

 

Denne var jo i hvertfall kostbar nok,  uten at det står noe om E-merking. 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...